Uzm. Dr. Ceren Okur Altuğ, Karşıyaka İzmir

İmplant Tedavisi

Kısmi ya da tam diş eksiklikleri olan hastalarda köprü ve hareketli protezlere alternatif olarak dental implantlar uygulanmaktadır. Hastaların çoğu hareketli protezlere adaptasyonda zorluk çekmektedirler. Günümüzde dental implantlar hareketli protez uygulamalarına alternatif olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Yeterli kemik olmasa dahi çeşitli operasyon teknikleriyle beraber implantlar başarılı bir şekilde yerleştirilebilmektedirler.

implant-omru

Sinüs Yükseltme Operasyonu

Maksiller sinus, yani üst azı dişlerimizin komşuluğunda bulunan anatomik boşluklar, bazen implant uygulayacağımız bölgeye çok yakın olabilir. Böyle durumlarda boşluğun etrafındaki membrane yükseltilip o bölgede kemik oluşturularak implant uygulamaları mümkün olmaktadır. Sinus yükseltme operasyonları uzmanlık gerektiren hassas cerrahi işlemlerdir.

Sinüs yükseltme operasyonları 2 yöntemle yapılabilir:

  1. Kapalı teknikle içeriden sinüsün yükseltilip aynı anda kemik grefti ve implantın uygulandığı (internal) yöntem.
  2. Alveol kemiğinin yan tarafından pencere açılarak sinüse yaklaşılan (eksternal) yöntem.

Tek Diş Eksikliklerinde İmplant Uygulamaları

Tek diş eksikliklerinde implant uygulamaları sıklıkla yapılmaktadır. Eğer komşu dişlerde geniş dolgu, kanal tedavisi, kaplama gibi işlemler yoksa köprü uygulamaları yerine implant uygulamalarını tercih ederiz. Çünkü köprü yapılması için komşu dişlerde preparasyon yapılması gerekir ve bu preparasyon sırasında dişlerden aşındırmalar yapılır, dişlerde madde kaybı olur.

Çoklu Diş Eksikliklerinde İmplant Uygulamaları

Azı dişlerinin kaybedilmesi sonucu ya da çok fazla diş eksikliği olduğu durumlarda hastalara hareketli proteze alternatif olarak implant uygulamaları önerilmektedir. Hareketli protezleri kullanmak bazı hastalar için zordur. Sabit bir protez isteyen hastalar için böyle durumlarda implant yapılabilir.

Estetik Bölgede İmplant Uygulamaları

Çekilmesi gereken ön dişler varsa bu hastalar  “Nasıl güleceğim? Nasıl konuşacağım? Nasıl insan içine çıkacağım? Nasıl çalışacağım?” gibi kaygılar yaşarlar. Böyle durumlarda diş çekilir çekilmez implant uygulanabilmekte, üzerine de hastaya geçici olarak diş yapılabilmektedir. Böylece hastalar günlük hayatlarına operasyon sonrası devam edebilirler.

Total Diş Eksikliklerinde İmplant Uygulamaları

Total diş eksikliklerinde de hastalar implant destekli sabit ya da hareketli protezlerle tedavi edilebilmektedirler.