Uzm. Dr. Ceren Okur Altuğ, Karşıyaka İzmir

Gummy Smile (Diş Eti Gülümsemesi) Tedavisi

Gülümsediğimiz zaman diş etlerimizin normalde 1-2 mm görünmesi gerekir. Tam gülümsemede üst çenede 2 mm veya daha fazla diş eti görünümü olarak tanımlanabilecek gummy smile, göze hoş gelmeyen bir olgudur. Özellikle kadın hastalarda bu durum özgüven eksikliğine sebep olur ve hastalar gülme sırasında elleriyle ağızlarını kapama ihtiyacı duyarlar. Gummy Smile’ın birkaç tedavi yöntemi vardır. Tedavi yönteminden önce nedenini doğru bir şekilde analiz etmek gerekir.

Gummy Smile nedenleri nelerdir?

Güldüğümüz zaman diş etlerinin görünme miktarı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bunu etkileyen etkenler: üst ve alt dudak kas mobilitesi,  dudak uzunluğu, klinik kron boyu yani dişin görünen miktarı, iskeletsel ilişkiler özellikle de maksillanın (üst çenenin) dikey boyutudur.

Gummy Smile tedavi yöntemleri nelerdir?

Gummy Smile’ın miktarı ve nedeni tedavi yöntemi seçiminde önemlidir.

Eğer gecikmiş pasif sürme dediğimiz sebepten dolayı diş eti görünümü fazlaysa dişler kare formundadır. Kadınlarda uzun dişler daha doğal ve estetiktir. Bu gibi durumlarda gingivektomi operasyonu ile diş etleri bir miktar uzaklaştırılarak gülme sırasında diş eti görünürlüğü azaltılabilir. Daha fazla diş eti görünümü varsa lip repositioning operasyonu yapılarak gülme hattı daha aşağıya çekilebilir. Her iki operasyon aynı anda yapılabilmektedir. Lokal anestezi altında ortalama 1 saat süren bir işlemdir.  Bu operasyonlar dışında gecikmiş pasif sürmeye bağlı Gummy Smile, ortodontik tedavi ile tedavi edilebilir. Gummy Smile hastalarının ortodontik tedavisinde üst dişler yukarı doğru hareket ettirilir ve böylece diş eti de yukarı doğru hareket eder.

Gummy Smile’ın nedeni kasların hipermobilitesi ise düzenli botoks uygulamaları yapılabilir. Botoks uygulandıktan sonra dudağı yukarı çeken kaslar çok fazla yukarı çıkamayacak ve hasta güldüğü zaman diş etleri daha az görünecektir. Ancak botoks uygulamaları Gummy Smile tedavisi için kalıcı bir tedavi değildir. Botoks 2 ila 5 nokta arasına uygulanır. Etkisi 3 ila 6 ay arası değişmektedir.