Uzm. Dr. Ceren Okur Altuğ, Karşıyaka İzmir

Diş Beyazlatma

Sigara, çay, kahve tüketimi, kanal tedavisi sonrası, genetik faktörler, dişin dış yapısındaki mine tabakasının ince olmasından dolayı alttaki daha sarı olan dentinin görünürlüğünün artması gibi nedenlerden dolayı dişler daha sarı görünmektedir. Bu da bizleri estetik olarak rahatsız etmektedir. Kliniğimizde fırça ve pat yardımıyla ya da air flow yöntemi ile yapılan polisaj işlemlerinden sonra dişlerdeki renklenmeler giderilebilmektedir, ancak dişin doğal renginde bir değişim olmamaktadır.

dis-beyazlatma-izmir

Diş Beyazlatma (Bleaching) İşlemleri

Diş beyazlatma işleminde çeşitli kimyasal ajanlarla doğal diş renklerinin birkaç tona kadar açılması mümkündür. Diş beyazlatma işlemleri evde ve klinikte yapılabilmektedir.

Klinikte Beyazlatma İşlemi

Diş etlerine diş eti koruyucusu uygulandıktan sonra beyazlatıcı ajan diş yüzeylerine uygulanır bir ısı kaynağından yardım alınarak uygulanır. Bu işlem sonrası tek seansta 2-3 tona kadar beyazlama görülür. Hastanın doğal diş rengine göre 2-3 seans aynı işlemin tekrarı gerekebilir.

Evde Beyazlatma İşlemi

Hastadan ölçü alınır ve hastaya özgü plak yapılır. Daha düşük konsantrasyondaki beyazlatıcı ajan plağın içine hasta tarafından yerleştirilir ve hekimin önerilerine göre hasta evde kendisi uygular.