Uzm. Dr. Ceren Okur Altuğ, Karşıyaka İzmir

Kemoterapi Gören Hastalarda Ağız ve Diş Sağlığı

Kemoterapide alınan ilaçlar hastanın bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olmaktadır. Bu nedenle bu dönemde hastalar herhangi bir enfeksiyona karşı daha az dirençlidirler. Kemoterapi görmesi gereken kanser hastalarında kemoterapiden en az 2 hafta önce diş ve dişeti tedavileri ileride oluşabilecek enfeksiyon riskine karşı tamamlanmış olmalıdır. Kemoterapi öncesi dönemde çürük dişler restore edilmeli, kırık, uyumu bozulmuş protezler, dolgular yenilenmeli, çekilmesi gereken dişlerin çekimi tamamlanmış olmalı ve dişeti hastalığı varsa bunun tedavi edilmiş olması gerekmektedir. Ayrıca hastalara doğru ağız bakım eğitimi verilmeli ve hastaların tedavi süresi boyunca bunu yapmaları gerektiği anlatılmalıdır, tedavi sırasında olası çürük gelişimini önlemek için tedavi öncesi flor uygulaması yapılmalıdır.

Kemoterapi ilaçları tat alma duyusunun bozulmasına, ağız yaralarına, ağız kuruluğuna buna bağlı olarak tükürüğün çürüğü önleyici etkisinin azalmasına sebep olabilir. Ağız kuruluğu gelişen hastalara ise bol sıvı tüketimi, asitli baharatlı yiyeceklerden kaçınma, sakız ve gargaralar önerilmektedir.

Unutulmamalıdır ki kemoterapi sırasında sadece acil diş tedavileri yapılabilmektedir. Acil diş tedavileri ise onkoloğun önerdiği uygun zamanda ve kan değerleri uygun olduğu zaman yapılabilmektedir. Bu nedenle kemoterapi öncesi hastaların diş tedavilerinin tamamlanması gerekmektedir.